SMÅLANDS HUSARER

            Hvetlanda skvadron

                                  

STARTSIDA

AKTUELLT

ARKIV

STYRELSEN

MINNESSTEN

STATYETTEN

MÄSSINGSSEXTETTEN

MEDALJER

TRADITION

VÄRDEGRUND

LÄNKAR

HUBERTUS

SPEC BILDER

UTRUSTNING

FILMER

SPONSORER

GÄSTBOK

BROSCHYR 2013

BROSCHYR 2012

BROSCHYR 2011

Du kan också bli Smålands-husar

Läs HÄR

 

Hvetlanda

skvadron

Pg 487 2974-3

tisdag 10 september 2013 20:03

 

 

 

Skvadronens öppna mästerskap i skytte 2013

Erik Pettersson, Säby husartropp blev Luftvapenmästare och Peter Stark, Aneby husartropp tog hem

 titeln Björnmästare vid Hvetlanda skvadrons öppna skyttemästerskap.

 

(Sävsjö 2013-01-26) 2013 Öppna mästerskapet i Luftvapenskytte och Björnmästerskap blev en succé

såväl deltagarmässigt som kvalitetsmässigt. Ett fyrtiotal husarer välkomnades av chefen Hvetlanda

skvadron, Anders Andersson.

I Björnmästerskapen utkristalliserades slutligen fyra husarer till finalskjutning, Thor-Erik Rydén

Hvetlanda skv, Stefan Soleskog, Säby husartropp samt Peter Stark och Tore Berggren, Aneby

husartropp. Det blev Peter Stark från Aneby husartropp som till slut lyckades vinna och ett år framåt

kan infoga Björnmästare på sitt visitkort.

I luftvapenskyttet noterades många riktigt bra resultat. I pistoldelen segrade  Erik Petterssons på 98

poäng av 100 möjliga. Och då kan tilläggas att han på den första tavlan omfattande max 50 poäng fick

50 poäng, vilket är aktningsvärt resultat.  Sex skyttar nådde 90 poäng eller mer.

I gevärsskjutningen noterade hela sjutton skyttar 90 poäng eller mer. Ylva Ericsson, Lifskvadron sköt

99 poäng av 100 möjliga; en rent fantastisk prestation. Andraplaceringen delades mellan tre husarer

med 97 poäng, Nicklas Jacobsson och Stefan Soleskog Säby husartropp och Sara Stork, Hvetlanda

skvadron.

I Luftvapenmästerskapet (sammanlagt pistol och gevär) segrade Erik Pettersson, Säby husartropp på

194 poäng före Nicklas Jacobsson samma tropp och Ylva Ericsson, Lifskvadron

Säby husartropp segrande lag: Nicklas Jacobsson, Stanley Karlsson och Stefan Soleskog.

                                                                         

Resultat

 

Björnmästare: Peter Stark, Aneby husartropp

 

Luftvapenskytte

Plac Namn Skv-tropp Pistol Gevär Summa
1 Erik Pettersson Säby hto 98 96 194
2 Nicklas Jacobsson Säby hto 94 97 191
3 Ylva Ericsson Lifskv 89 99 188
4 Stefan Soleskog Säby hto 88 97 185
  Peter Stark Aneby hto 90 95 185
6 Sandra Ekwall Lifskv 93 91 184
7 Jan Lundin Hv skv 86 93 179
7 Lilian Lange Staby skv 87 92 179
9 Nils Levi Lundin Hv skv 88 90 178
  Sven Rasmussen Staby skv 84 94 178
11 Maria Cimini Staby skv 89 88 177
12 Thor-Erik Rydén Hv skv 82 94 176
13 Marie Karlsson Hv skv 83 92 175
  Anne-Louise Palmgren Hv skv 86 89 175
15 Johan Öster Aneby hto 85 89 174
16 Ulf Magnusson Säby hto 92 81 173
17 Eiron Asp Staby skv 84 87 171
18 Stanley Karlsson Säby hto 78 91 169
19 Jutta Rasmussen Staby skv 80 88 168
  Henrietta Berggren Öster Aneby hto 72 96 168
21 Ann-Christin Lundin Hv skv 74 93 167
22 Bertil Nilsson Hv skv 81 85 166
  Monica Arvidsson Staby skv 84 82 166
24 Sara Stork Hv skv 67 97 164
  Christer Lange Staby skv 85 79 164
26 Christina Hultman Säby hto 88 75 163
27 Tore Berggren Aneby hto 79 79 158
28 Leopold Creutz Säby hto 79 78 157
29 Ingvar Jacobsson Säby hto 78 74 152
  Ewa Bärlund Säby hto 81 71 152
  Rasmus Ekwall Lifskv 60 92 152
32 Emil Stark Aneby hto 77 74 151
33 Elias Idh Staby skv 69 79 148
34 Yngve Sjöholm Hv skv 74 59 133
  Stig Johansson Säby hto 73 60 133
36 Lisbeth Stark Aneby hto 41 85 126
37 Stig Johansson Hv skv 60 63 123

 

Lagtävling Luftvapenskytte

Placering Lag Lagmedlemmar Poäng individuellt Poäng lag
1 Säby hto lag 1 Stanley Karlsson 169 545
Nicklas Jacobsson 191
Stefan Soleskog 185
2 Säby hto lag 2 Christina Hultman 163 533
Erik Pettersson 194
Ulf Magnusson 176
3 Lifskv Lag 1 Sandra Ekwall 184 524
Rasmus Ekwall 152
Ylva Ericsson 188
  Hv skv Lag 1 Ann-Christin Lundin 167 524
Jan Lundin 179
Nils Levi Lundin 178
5 Hv skv Lag 3 Marie Karlsson 175 515
Thor-Erik Rydén 176
Sara Stork 164
6 Staby skv lag 1 Eiron Asp 171 514
Lilian Lange 179
Christer Lange 164
7 Aneby hto lag 1 Johan Öster 174 500
Henrietta Berggren Öster 168
Tore Berggren 158
8 Staby skv lag 2 Monica Arvidsson 166 492
Elias Idh 148
Sven Rasmussen 178
9 Hv skv Lag 2 Anne-Louise Palmgren 175 474
Bertil Nilsson 166
Yngve Sjöholm 133
10 Aneby hto lag 2 Peter Stark 185 472
Lisbeth Stark 136
Emil Stark 151
11 Staby/Hv skv Jutta Rasmussen 168 468
Maria Cimini 177
Stig Johansson 123
12 Säby hto lag 3 Leopold Creutz 157 461
Eva Bärlund 152
Ingvar Jacobsson 152

 

Inofficiellt Gevär

Plac Namn Skv-tropp Gevär
1 Ylva Ericsson Lifskv 99
2 Nicklas Jacobsson Säby hto 97
  Stefan Soleskog Säby hto 97
  Sara Stork Hv skv 97
5 Erik Pettersson Säby hto 96
  Henrietta Berggren Öster Aneby hto 96
7 Peter Stark Aneby hto 95
8 Sven Rasmussen Staby skv 94
  Thor-Erik Rydén Hv skv 94
10 Jan Lundin Hv skv 93
  Ann-Christin Lundin Hv skv 93
12 Lilian Lange Staby skv 92
  Marie Karlsson Hv skv 92
  Rasmus Ekwall Lifskv 92
15 Sandra Ekwall Lifskv 91
  Stanley Karlsson Säby hto 91
17 Nils Levi Lundin Hv skv 90
18 Anne-Louise Palmgren Hv skv 89
  Johan Öster Aneby hto 89
20 Maria Cimini Staby skv 88
  Jutta Rasmussen Staby skv 88
22 Eiron Asp Staby skv 87
23 Bertil Nilsson Hv skv 85
24 Lisbeth Stark Aneby hto 85
25 Monica Arvidsson Staby skv 82
26 Ulf Magnusson Säby hto 81
27 Christer Lange Staby skv 79
  Tore Berggren Aneby hto 79
  Elias Idh Staby skv 79
30 Leopold Creutz Säby hto 78
31 Christina Hultman Säby hto 75
32 Ingvar Jacobsson Säby hto 74
  Emil Stark Aneby hto 74
34 Ewa Bärlund Säby hto 71
35 Stig Johansson Hv skv 63
36 Stig Johansson Säby hto 60
37 Yngve Sjöholm Hv skv 59

 

Inofficiellt Pistol

1 Erik Pettersson Säby hto 98
2 Nicklas Jacobsson Säby hto 94
3 Sandra Ekwall Lifskv 93
4 Ulf Magnusson Säby hto 92
5 Peter Stark Aneby hto 90
6 Ylva Ericsson Lifskv 89
  Maria Cimini Staby skv 89
8 Stefan Soleskog Säby hto 88
  Nils Levi Lundin Hv skv 88
  Christina Hultman Säby hto 88
11 Lilian Lange Staby skv 87
12 Jan Lundin Hv skv 86
12 Anne-Louise Palmgren Hv skv 86
14 Johan Öster Aneby hto 85
15 Christer Lange Staby skv 85
16 Sven Rasmussen Staby skv 84
  Eiron Asp Staby skv 84
  Monica Arvidsson Staby skv 84
19 Marie Karlsson Hv skv 83
20 Thor-Erik Rydén Hv skv 82
21 Bertil Nilsson Hv skv 81
  Ewa Bärlund Säby hto 81
23 Jutta Rasmussen Staby skv 80
24 Tore Berggren Aneby hto 79
  Leopold Creutz Säby hto 79
26 Stanley Karlsson Säby hto 78
  Ingvar Jacobsson Säby hto 78
28 Emil Stark Aneby hto 77
29 Ann-Christin Lundin Hv skv 74
29 Yngve Sjöholm Hv skv 74
31 Stig Johansson Säby hto 73
32 Henrietta Berggren Öster Aneby hto 72
33 Elias Idh Staby skv 69
34 Sara Stork Hv skv 67
35 Rasmus Ekwall Lifskv 60
  Stig Johansson Hv skv 60
37 Lisbeth Stark Aneby hto 41